GALARETKA Z CIELĘCINY

Menu » GALARETKA Z CIELĘCINY

2 nóżki cielęce (lub 1/2 kg kości cielęcych ze stawami), 30 dkg cielęciny bez kości, 1 mała porcja włoszczyzny bez kapusty, 4-5 ziarenek angielskiego ziela, pieprz, liść laurowy, sól.

Nóżki oczyścić, dokładnie umyć, porąbać, zalać zimną wodą, osolić, włożyć umyte mięso i gotować przez 20 min. Następnie dołożyć umytą, oczyszczoną i opłukaną włoszczyznę i gotować dalej aż do miękkości. Pod koniec gotowania dodać zmiażdżone przyprawy korzenne. Odcedzić z wywaru ugotowane mięso i nóżki, powyjmować kości, a mięso pokrajać na małe kawałki. Wywar przecedzić, włożyć do niego pokrajane mięso, zagotować, a potem przelać do salaterki, ostudzić i wstawić do lodówki, aby zsiadła się galareta. Przed napełnieniem salaterki można ją natrzeć czosnkiem roztartym z solą (jeśli wywar nie jest zbyt słony), a na dnie ułożyć ozdobnie pokrajane warzywa ugotowane w wywarze (np. krążki marchewki i pietruszki). Przed podaniem należy wstawić salaterkę na chwilę do ciepłej wody, a następnie odwrócić do góry dnem i wyłożyć jej zawartość na talerz lub półmisek. Jeśli nie jest przewidziane przekładanie galarety do innego naczynia, to zanim całkowicie się zsiądzie -można udekorować jej powierzchnię ogórkiem konserwowym, jajkiem ugotowanym na twardo, natką pietruszki, pomidorem lub tp.

Do galarety z cielęciny podaje się sos tatarski, chrzan, różne marynaty albo sałatkę z pokrajanego w małe płateczki grejpfruta, wymieszanego z żurawiną do mięs.