TORT ORZECHOWY

Menu » TORT ORZECHOWY

Ciasto: 6 żółtek, 1 1 /4 szklanki cukru pudru, 1 szklanka mąki krupczatki, 2 pełne łyżeczki od herbaty proszku do pieczenia, 2 szklanki siekanych orzechów włoskich, 1-2 krople zapachu migdałowego albo 10 zmielonych migdałów, 10 łyżek zimnej wody, 10 białek, 3 łyżki tartej bułki.

Masa: 6 jajek, 1 1/2 szklanki cukru, 1/2 I mleka, 1/2 kg masła lub margaryny, 2 łyżki drobno zmielonej kawy naturalnej lub kakao. Ubić ubijaczkami pianę z 10 białek, dodając pod koniec 1 łyżkę cukru pudru. W osobnym naczyniu ubić żółtka z cukrem, następnie wymienić ubijaczki na mieszadła i w dużej, głębokiej misce wymieszać dokładnie utarte żółtka z mąką i proszkiem do pieczenia. Podczas wyrabiania ciasta dodawać na przemian po łyżce wody i orzechów. Na końcu wlać zapach, delikatnie połączyć ciasto z pianą i przełożyć do dużej tortownicy wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką. Piec w piekarniku o temperaturze 160°C - 180°C przez około 20-30 min.

W tym czasie, kiedy będzie się piekło ciasto, przygotować masę do przełożenia tortu. Całe jajka utrzeć z cukrem (ubijaczkami). Gdy nieco zgęstnieją, wlać wrzące mleko i wymieszać. Następnie przelać masę do garnka i podgrzać na małym ogniu, stale mieszając, aby bardziej zgęstniała (nie powinna się zagotować). Odstawić garnek z ognia, wystudzić. Ucierać ubijaczkami masło na puch, dodając stopniowo po łyżce masy jajecznej. Pod koniec ucierania dodać 2 łyżki zmielonej kawy.

Ciasto tortowe przełożyć masą dopiero wtedy, gdy zupełnie wystygnie. Cały tort pokryć z wierzchu tą samą masą. Wierzch udekorować połówkami orzechów włoskich i skórką pomarańczową. Boki tortu obsypać tartymi orzechami. Ciasto i krem można również przygotować bez użycia miksera.